Міжнародний рік астрономії

62-а Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй резолюцією від 20 грудня 2007 року проголосила 2009-й рік Міжнародним Роком Астрономії.  Таке проголошення -- це визнання важливості астрономії як фундаментальної складової світової науки, культури та освіти, які є основою  розвитку нашої цивілізації.  Астрономія є зразком того, як об'єднання зусиль представників різних націй і народів дає можливість знаходити відповіді на найскладніші запитання, які виникали і виникають на шляху пізнання таємниць світобудови.  Міжнародний Рік Астрономії приурочений також відзначенню важливої дати – 400  років тому Галілео Галілей вперше використав створений ним телескоп для досліджень небесних об'єктів.  Проте основною метою Року є популяризація астрономії серед найширших верств населення, донесення до людей базових знань про наш світ, стимулювання зацікавленості молоді астрономією та наукою в цілому.  Для її досягнення Міжнародна Астрономічна Спілка разом з ЮНЕСКО розробили програму заходів різного рівня від міжнародних до місцевих,  ініціаторами яких впродовж року будуть як професійні астрономи, так і астрономи-любителі. Загальне гасло Міжнародного Року Астрономії – “The Universe yours to discuver” – “Відкрий для себе Всесвіт”.

Офіційне відкриття Міжнародного Року Астрономії відбулося 15 січня у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. В ньому взяли участь представники королівських династій, міністри урядів держав, Нобелівські лауреати, видатні вчені, делегації астрономів-фахівців  із 136 країн світу – усього понад 900 учасників. Делегацію з України очолював президент Української Астрономічної Асоціації академік Ярослав Степанович Яцків.  Захід відбувався в режимі on-line і астрономи обсерваторій світу мали змогу бути “присутніми там”, не покидаючи своїх робочих місць.  
Науковці Астрономічної обсерваторії на відкритті Міжнародного Року Астрономії – 2009 в режимі on-line.

Трансляція з Міжнародного року астрономії

Співробітники обсерваторії на відкритті МРА2009. Зліва направо: С. Лаба, О. Баран, Б. Венгльовська, О. Ейгенсон, М. Заморський, О. Сергієнко, М. Ковальчук, Н. Вірун, М. Гірняк, М. Стоділка, С. В. Апуневич, С.Є. Апуневич, Б. Новосядлий.


У 140 країнах світу, які приєдналися до проведення  Міжнародного Року Астрономії, створені свої національні комітети, які координують заходи у своїх країнах. Українська Астрономічна Асоціація виступила ініціатором створення такого комітету в нашій країні. Ними є представники провідних астрономічних обсерваторій України. Серед заходів, які заплановані УАА на цей Рік, є такі: організація наукових, історичних та педагогічних конференцій; заохочення вчителів, студентів та громадян до наукових астрономічних досліджень; організація астрономічного фестивалю аматорів астрономії "Астрофест-2009"; проведення 8-го з'їзду Української Астрономічної Асоціації; підготовка та публікація книг по історії астрономії; популяризація астрономічних знань через засоби масової інформації; проведення конкурсу на кращу шкільну обсерваторію; випуск марки та пам'ятної монети України, присвячених Міжнародному Року Астрономії.


Центрами регіональних та місцевих заходів Міжнародного Року Астрономії – 2009 будуть астрономічні обсерваторії, кафедри астрономії університетів, планетарії та зареєстровані об'єднання астрономів-аматорів.  Кожен з них має свою програму заходів. Зокрема, Астрономічна обсерваторія Львівського національного університету імені Івана Франка в рамках заходів Міжнародного Року Астрономії – 2009  крім участі в загальноукраїнських заходах планує наступні: опублікувати статті з історії астрономічних досліджень у Львові; підготувати до видання книгу “Історія Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка”; провести засідання фізичної комісії НТШ, приурочене  Міжнародному Року Астрономії; проводити екскурсії для школярів, студентів та громадян Львова та області; клопотати перед владою нашого міста про створення у Львові сучасного науково-просвітницького центру “Планетарій”; підготувати цикл науково-популярних лекцій за напрямками наукових досліджень Астрономічної обсерваторії; через засоби масової інформації повідомляти про цікаві астрономічні явища та нові відкриття.  Кожен бажаючий зможе побачити небесні об'єкти в телескоп наживо чи через світову мережу Інтернет в моніторі комп'ютера, почути розповіді вчених та викладачів, задати свої запитання чи поділитися своїм розумінням побаченого і почутого.  Живе спілкування з небом і фахівцями допоможе як дітям, так і дорослим краще зрозуміти cвіт, в якому ми живемо, себе і своє місце у ньому.